Hrad Hasištejn byl vybudován k ochraně cesty, jež vedla od zemské hranice přes Kralupy u Chomutova a dále do Čech a navazovala na starou solnou cestu z Halle nad Sálou přes Lipsko, Přísečnici, Kadaň, Žatec, Louny, Slaný a směřující ku Praze. Gotický hrad byl postaven na skalnatém ostrohu, který na západní straně velmi prudce klesá do údolí Prunéřovského potoka a na východě pozvolna sestupuje do širšího úvalu. Půdorys hradu představoval zhruba protáhlý ovál.

Zakladatelem Hasištejna je pravděpodobně Fridrich I. ze Šumburka, který hrad postavil pro krále Jana Lucemburského. Hrad pochází ze 14. století a patřil postupně spoustě majitelů, z nichž nejzajímavějším je spisovatel, ale také cestovatel, Bohuslav Hasištejnský. Za jeho vlastnictví byl hrad značně rozšířen, ale po jeho smrti začal hrad pustnout.

Na konci 19. století se dostal hrad do vlastnictví Emanuela Karsche. Ten nechal odstranit suť a zpevnit zdi. Z bývalé palácové budovy udělal restauraci a nejvyšší věž upravil na rozhlednu. Restaurace se stala známou. Avšak nic nevydrží věčně, a tak rozhledna v 70. letech do základů vyhořela. V současnosti je věž přístupná spolu s restaurací a na hradě se koná každoročně několik kulturních akcí.

Kontakt:

Hrad Hasištejn
431 58 Místo
http://www.hasistejn.cz/; info@hasistejn.cz

Zřícenina gotického hradu stojí na skále nad Prunéřovským potokem.

Vozem se můžete dostat až před hrad, kde je i parkoviště (zdarma). Jeďte po silnici E442/13 směrem z Chomutova a za obcí Zelená první odbočka vpravo směr Místo.
Nejbližší autobusová zastávka je v obci Místo cca 0,5 km po žluté a Prunéřov cca 2,5 km po modré.

Fotogalerie: Hasištejn

nahoru * celkem fotografií: 7