Kadaň

Osídlení kadaňské kotliny, jejíž osou je životodárná Ohře, sahá do velmi dávné minulosti. Během staletí temného a neznámého dávnověku se zde střídala řada etnických skupin a rozličných kultur. Archeologické nálezy dosvědčují na Kadaňsku např. kulturu knovízskou (Úhošť 13. - 18. století př. Kr.), bylanskou, halštatskou (Úhošť, Kadaň - Jezerka, 7. - 6. století př. Kr.) a také kulturu laténskou, kterou k nám ve 4. století př. Kr. přinesly keltské kmeny. To potvrzuje i nález řecké černofigurální keramiky. Podle humanistické tradice, to měli být právě Keltové, kteří ve zdejších končinách založili proti sobě na březích Ohře osady nazývané „Kad“ a „An“, což se vykládalo jako "zářící oheň". Pojmenování, v němž rozeznáváme dnešní jméno města Kadaně, prý vzniklo tak, že si osady a hradiska v Poohří dávaly ohněm znamení. Jde však pouze o legendu. Po Keltech tu až do 6. století sídlily germánské kmeny, jež se pak promísily s přicházejícími Slovany.

Skiareál KlínovecAktivity nabízené ve Sportcentru Klínovec: replica watches


» celý příspěvek

ÚhošťPříkré skalnaté svahy vrchu Úhošť na severovýchodním okraji Doupovských hor.


» celý příspěvek

Želinský meandr6,3 km dlouhý úsek údolí Ohře mezi Želinou u Kadaně a Nechranickou přehradou.
Katastrální území: Kadaň, Rokle, Tušimice.


» celý příspěvek

KokrháčVýrazný skalní útvar v údolí Prunéřovského potoka 2 km severně od obce Prunéřov.


» celý příspěvek

Autocamp PrunéřovNabízí ubytování v příjemném prostředí v oblasti prunéřovského údolí. Ubytovat se můžete v chatkách, karavanech a stanech. Při teplém počasí je k dispozici přírodní koupaliště a občerstvit se můžete v bufetu a restauraci.


» celý příspěvek

HasištejnHrad Hasištejn byl vybudován k ochraně cesty, jež vedla od zemské hranice přes Kralupy u Chomutova a dále do Čech a navazovala na starou solnou cestu z Halle nad Sálou přes Lipsko, Přísečnici, Kadaň, Žatec, Louny, Slaný a směřující ku Praze. Gotický hrad byl postaven na skalnatém ostrohu, který na západní straně velmi prudce klesá do údolí Prunéřovského potoka a na východě pozvolna sestupuje do širšího úvalu. Půdorys hradu představoval zhruba protáhlý ovál.


» celý příspěvek

Nechranická přehrada - Autocamp VikleticeVodní dílo Nechranice leží na řece Ohři mezi městy Kadaň, Chomutov a Žatec. Vyznačuje se nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě dlouhou 3 280 m. Samotná vodní plocha má rozlohu cca 1 300 ha.


» celý příspěvek

Aktuality

Momentálně zde není žádná aktualita

Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

ÚVOD | FORUM | RSS | MOBIL | DEU | ENG

Neoficiální stránky města Kadaně a Kadaňska | Provozovatel: Městský úřad Kadaň| Prohlášení o přístupnosti
Vedoucí projektu: Jindřich Rebec| © 2010 Petr Peti