úvodní strana Turista  ›  Kultura ›   Akce, svátky, festivaly ›  Svatováclavské vinobraní 21.9.2019

Svatováclavské vinobraní 21.9.2019

Svatováclavské vinobraní 21.9.2019

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+
 
Z iniciativy českého krále - Václava I. nebo Přemysla Otakara II. - byla Kadaň před rokem 1261 povýšena na svobodné královské město. K jeho největšímu rozkvětu došlo za vlády Karla IV., který městu udělil viniční právo. Tím bylo v okolí města založeno asi 100 hektarů vinic. Vinařství v Kadani rozkvétá až do 18. století. Později dochází k vylučování vinic, protože se přestávají dodržovat starobylá práva a začínají se dovážet vína cizí. Klesá tím zájem o pěstování vinné révy. Ještě v roce 1842 je osázeno révou vinnou asi 10 hektarů ploch. Postupně však výměra klesá až na 2 hektary, i ty však po roce 1945 zanikly.
 
V roce 1997 se město rozhodlo navázat na starobylou tradici vinařství na kada ňsku (v areálu františkánského kláštera). Město bylo opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice o výměře 0,5 hektaru. Ta byla zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Od roku 2000 se provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost VINOBRANÍ, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře. Na mši naváže obřad otevírání "Hory" ve Svatováclavské vinici.
Tato slavnost je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře. Na mši naváže otevírání "Hory" ve Svatováclavské vinici. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zaměřenou na vinařství na kada ňsku, celý areál zahrad a průběh zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.


Zobrazit místo Kultura Kadaň na větší mapě
Forma uveřejněných informací je v souladu se zákonem č.64/2008 Sb., vyhláška o přístupnosti.

Neoficiální stránky města Kadaně a Kadaňska | Provozovatel: Městský úřad Kadaň| Prohlášení o přístupnosti
Vedoucí projektu: Jindřich Rebec | © 2010 - 2019 Blig s.r.o.